17.08.20191692   Görüntülenme
Dünyadan İlginç Düğün Gelenekleri

Ülkemizde düğün sezonunun açılmasıyla bir çok bölgede düğün merasimleri yapılmaya başlandı. Bu merasimlerle birlikte bir çok yerden davetiye aldınız. Katıldığınız her düğünde farklı farklı düğün gelenekleri ile karşılaşıyorsunuz ve bu sizi zaman zaman şaşırtıyor. Ülkemizde bile ilk defa karşılaştığınız düğünler görüyorsunuz. Peki dünyada nasıl gelenekler var? Hiç merak ettiniz mi? İşte Dünyanın dört bir tarafından ilginç düğün geleneklerini sizler için derledik.

1.Yunanistan

Yunan geleneklerine göre gelinler kötü ruhları kovduğuna inandıkları kırmızı ve sarı tonlarda duvak benzeri örtüler takıyorlar ve düğün yatağında erkek bebek zıplatma gibi enteresan bir gelenekleri vardır.

2. Japonya

En ilginç düğün geleneğine sahip ülkelerden biri de Japonya’dır. Bir çok enteresan düğün gelenekleri vardır bunlardan başta geleni kimono* giymiş gelin ve damadın sake* paylaşımıdır. Sonrasında gelin ve damat üç farklı keseden pirinç yudumlarlar.

(KİMONO: Japonya’da hem erkeklerin hem kadınların giydiği önden çapraz olarak birleşen, geniş bir kemerle tutturulan bol ve uzun etekli kollu ulusal giysidir.)

(SAKE: Pirinç ve tahıl tozundan yapılan ulusal japon içkisidir. Genellikle beyaz şarap rengindedir.) 

3. Rusya

Ne gariptir ki Rusya’da damat gelini düğüne götürmeden önce, kız tarafının hazırladığı gelinle ilgili sorularla dolu bir sınavdan geçer ve paraların konuştuğu bahis oyunları da damadı hayli terletir.

4. Hollanda

Hollanda’da ise Düğünün yapılacağı mekanda ki gelin ve damadın masasının yanına bir dilek ağacı yerleştirilir. Gelen misafirler gelin ve damat için iyi dileklerini yazarak bu ağaca asarlar. Düğünde açılan ilk şampanya şişesinin tıpası gelin ve damadın gerdek yastığının altına koyulur. Bu geleneğin gelin ve damat için iyi bir cinsel yaşam getireceğine inanılır.

5. Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyetinde ki düğünlerde gelin ve damat çorbalarını tek bir kaşıkla birbirlerine yedirirler. Damadın arkadaşları gelini kaçırarak saklarlar. Damadın gelini bulması onu ömrü boyunca koruyup sahip çıkacağını simgeler.

6. İrlanda

İrlanda’daki düğün geleneklerinden en yaygını gelinle damadın dans ederken gelinin ayaklarını yerden kaldırmamasıdır. İnanışa göre gelin ayaklarını yerden kaldırırsa kötülük perilerinin onu alıp götüreceğine inanılır.

7. Finlandiya

Finlandiya’da düğünden bir gün önce geleneksel düğün saunası düzenlenmektedir. Gelinin annesi başta olmak üzere, gelin ve nedimeler bu geleneğe göre o günü saunada geçiriyorlar. Bir diğer gelenek ise geline düğünde el yapımı altın bir taç takılmasıdır. Düğünden sonra gelin bir kızı seçer ve tacı ona verir. Seçilen kişinin çok yakın bir zamanda evleneceğine inanılır.

8. Afrika

Bu gelenek Afrika’nın bazı bölgelerinde yapılmaktadır. Damat adayı kız istemeden sonra  teklif kabul edilirse geline para ve fıstık  veriyor. Gelin gönderilen fıstığı damat ile paylaşıyor, gelin ve damadın tanışmasına yardımcı olan kişiye de biraz fıstık veriliyor. Bu gelenek aynı zamanda komşu ve akrabalar için düğün daveti anlamına geliyor.

9.İsrail

İsrail düğünleri Musevi inancına göre yapılıyor. Musevi inancına göre Kudüs’te bulunan kutsal tapınağın yok oluşunu sembolleyen içi cam parçalarla dolu bir beze basma geleneği bulunuyor. Düğün törenlerinde cam kırmaksa çiftin hayattaki mutluluğunu ve üzüntüsünü sembolize ediyor.

10. Türkiye

Ülkemizde ki düğün gelenekleri ise dünya geleneklerini aratır cinsten değildir. Örneğin Afyonkarahisar’da kız isteme esnasında erkek tarafına sadece su ikram edilir. Eğer kız tarafı kızlarını vermeye karar verirlerse damat tarafı Cuma günü çay içmeye çağırılır. Aydın’da ise damat gelini kaşılarken etrafa para, buğday şeker ve pirinç serpeler. Diyarbakır’da testi kırma geleneği vardır. Geleneğe göre gelin, damadın evinin önüne geldiğinde içi su dolu bir testi kırılır, bu gelenekle gelin ve damadın evliliklerinin bir ömür boyu su gibi akıp, herşeyin yolunda gideceğine inanılır. Şanlıurfa düğünlerinde ise garip bir şekilde takı takma töreni düğünün en sonunda yapılır. Eğer düğün günü takı takmamış ve düğüne katılamamışsanız ‘gelinin cuması’ adı verilen geleneğe göre düğünden sonra üç hafta boyunca Cuma günleri takılar takılır.

Copyright © 2021 Gelin Davetiyesi Tüm hakları saklıdır.