28.08.20191544   Görüntülenme
Ülkemizde Sünnet ve Sünnet Düğünü Geleneği

Sünnet erkek çocukların buluğ çağına girmeden önce yerine getirilen dinsel bir gelenektir. Çocuğun gelişimi açısından en uygun dönem 2 yaş altı ve 6 yaş üzeridir. Sünnet mutlaka hastane koşullarında bir uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Bir zorunluluk olmadığı sürece 2-6 yaş arasındaki dönemlerde uzmanlar sünnet önermiyor.

Ülkemizde sünnet sonrası birde sünnet düğünü geleneği vardır. Genellikle Çocukların Şubat dönemindeki tatillerinde ve yaz aylarında yapılır.

Sünnet geleneği dinsel ve töresel işlemlerin arasında en katî olanıdır. Hiçbir anne baba bu köklü geleneğin dışında kalmak istemez.

Sünnet Arapça kökenli bir sözcüktür. Anlamı “işlek yol”  Tanrı’nın yolunu ya da insanın adet durumuna soktuğu iyi ya da kötü davranışı anlatmaktadır.

Geleneksel kesimlerde sünnet merasimlerine çok fazla kişi davet edilmesine özen gösterilir, sünnet merasimi için günler öncesinden hazırlıklara başlanır, sünnet davetiyeleri hazırlanır.

Sünnet kıyafeti hazırlıkların başında gelir ve çok önemlidir. Varlıklı aileler için sünnet kıyafeti mücevherlerle süslenmiş şatafatlı elbiselerdir, orta kesim aileler için, ön tarafında Maşallah işlemeli açık mavi başlıklı elbisedir, köylerdeki aileler içinse çocukların yeni elbise giydirmeleridir. Köy çocuklarının şapkalarının arkasına sünnet düğünlerinde gelin teli sarkıtılmaktadır.

Sünnet törenlerinde hediye uygulaması her kesimde devam etmektedir, sünnet olan çocuğa altın, para, kıyafet ve ev eşyası hediye edilir.

Sünnet Düğünlerinde konvoy da farklı bir boyuttadır. Konvoy kimi zaman gösterişli bir araba ve kimi zaman da süslenmiş at arabasına bindirilen sünnet çocukları ile birlikle eş, dost, akrabaların katılımı ile yapılır.

Konvoy sonrası bütün davetlilere yemek ikram edilir ve tören sonlandırılır.

 

Copyright © 2021 Gelin Davetiyesi Tüm hakları saklıdır.