x

Düğünde Çalınacak Şarkı Listeleri Nasıl Belirlenir?

16 Mart 2021
Düğünde Çalınacak Şarkı Listeleri Nasıl Belirlenir?

Düğünde Çalınacak Şarkı Listeleri Nasıl Belirlenir?

Düğünlerin en güzel yanları, müzik eşliğinde duyguların coşturulup danslar edilmesidir. Bu nedenle de düğün zamanı çalınacak olan şarkılar ve çeşitli enstrümantal müzikler oldukça değerli hale gelir. Hele ki çiftin arkadaşları ve aileleri de ortak zevklere sahipse daha eğlenceli bir düğün olması kaçınılmazdır. Ancak zaman zaman kültür farklılıklarından, zaman zaman ise zevk ve isteklerden dolayı çeşitlilikler ortaya çıkar ve bunu da tek potada eritmek bir hayli zor hale gelir. İşte bu tür zamanlarda çalınacak olan şarkı listesinin en iyi şekilde yapılması büyük bir önem taşır. Böylelikle insanlar kendilerinden bir parça bulacak, çalan müzikler her seferinde farklı bir kitleyi coşturacaktır. Şu noktalara dikkat edilerek düğünde çalınacak şarkı listeleri en iyi şekilde belirlenebilir;

Her Kesime Hitap Eden Parçalar Olmalı

Düğünün iki tarafı farklı bölge ya da coğrafyalardan olabilir. Hatta, sadece aynı ülkeden değil, farklı ülkelerden de gelin ve damadın yer aldığı düğünler mevcuttur. Her iki tarafın da düğünden zevk alması için müziklerin ve diğer çalınan parçaların, hatta oyun havalarının herkese hitap etmesi gerekecektir. Bu sayede herkes kendinden bir parça bulup daha fazla eğlenebilecektir.

Liste Hareketli ve Yavaş Şarkıları Birlikte İçermeli

Düğün sırasında zaman zaman hoplaya zıplaya oynamak, zaman zaman ise yavaş müzikler eşliğinde romantik danslar etmek gerekir. Bunların hepsi ise şarkı listesindeki parçalara göre şekillenir. Listeye konulan hareketli şarkılar katılımcıları coştururken, yavaş şarkılar ise romantik danslar için fırsat sunar. Bu nedenle de liste oluştururken sadece hareketli ya da sadece yavaş şarkılar değil, her türlü parça ön plana çıkar.

Enerjisi Yüksek Şarkılar Başlarda Olmalıdır

Düğüne gelenleri uyutmamak için hareketli ve yüksek enerjili şarkılar daha en başta çalınmalıdır. Bu sayede insanlar hareketlenecek ve düğün güzel ilerleyecektir. Hele ki yemekli düğünlerde insanlar bir yandan yemek yiyip bir yandan da yavaş şarkılar ile uyutulursa düğünün de tadı tuzu kalmaz. Bu nedenle şarkı sıralamaları çok önemlidir.

Çiftin Tarzı Listeye Yansımalı

Standart bir düğün olmasından ziyade çifte yakışır ve tarzlarını yansıtan bir düğün için şarkı listesinin de buna göre düzenlenmesi gerekir. Çiftin ne tür müzikler sevdiği ve nasıl parçalarda eğlendikleri burada önem kazanır. Elbette ki bütün liste bu şekilde belirlenemez, ancak listenin ana iskeleti bu şekilde ortaya konabilir.

Yöresel Parçalar Yöreye Göre Tercih Edilmelidir

Bir Ege düğününde zeybek oynamak şarttır, gelin ve damat bilmese bile davetliler için bu tür parçalar ve türküler çalınmalıdır. Bununla beraber, tıpkı Ege’deki gibi Karadeniz, İç Anadolu gibi yörelerin düğünlerinde de yöreye özgü parçaların çalma listesine konulması gerekir. Aile fertlerinin ne tarz halk oyunlarını oynadıklarına göre de bu tercihler yapılabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.