x

Gelin Bohçası Hazırlanırken Nelere İhtiyaç Duyulur?

08 Haziran 2021
Gelin Bohçası Hazırlanırken Nelere İhtiyaç Duyulur?

Toplum gelenekleri ile var olur. Her ne kadar jenerasyon farkları doğdukça bu gelenekler de tarih olsa da, kimi uygulamalar uzun yıllardır olduğu gibi günümüzde de etkisini göstermektedir. Düğün öncesinde iki tarafın da birbirine bohça hazırlaması, buna en güzel örnekler arasında gelir. Özellikle de gelin bohçası, ciddi anlamda yaygın biçimde uygulanan gelenekler arasında yer almaktadır. Herkes bu geleneği uygulamak zorunda olmasa da Akdeniz’den Karadeniz’e kadar her bir bölgede söz konusu uygulamalar hafif usul farklarıyla da olsa hayata geçirilir. Bu noktada gelin bohçasına konulması gereken eşyalar da dikkat çeker. Peki, acaba bu eşyalar hangi tuhaf eşyalar olabilir?

Tüylü Terlik

Gülmeyin. Maalesef ki var bu. Tüylü terlik, artık modern kaynana ve gelinlerin şakalaşmak amacı ile bohçada yer verdikleri eşyalar arasında geliyor; ancak eski insanların çoğu, hangi düşünce ve fantezi ile olduğu pek bilinmese de bunu ciddi ciddi uyguluyor. Hele ki bu terlikler topuklu olduğu zaman akla çok daha farklı amaçlar için konulduğu konusu da gelebiliyor. Ancak, ne gibi bir anlayış ya da nasıl bir amaç için olursa olsun, tüylü terlikler gelin bohçalarının demirbaşıdırlar…

Pijama Takımı

Müstakbel kayın valideler, müstakbel gelinleri için tercihen ipek ya da pamuklu pijama takımları alıp gelin bohçasına koyarlar. Bu şekilde temiz ve güzel bir pijama takımı da hediye edilmiş olur. Eğer kaynana, gelininin zevkini bilir ve buna göre bir takım alırsa işte o zaman tadından yenmez bir seçim yapılmış olur. Çünkü gelin severek pijamasını giyerken, gelen hediye de kullanılmış olacaktır.

Günlük Kıyafetler

Gelin bohçasının en mantıklı unsuru budur. Güzel bir kot ya da kumaş pantolon, belki hoş bir etek, bir bluz… Kısacası, günlük hayatta kullanılabilecek birkaç parça eşya… Burada da gelin ile kaynananın elektrik uyumu ve bu doğrultudaki seçimler söz konusudur. Eğer zevkli tercihler yapılırsa gelin kız bu kıyafetleri sıkça giyecektir.

Ayakkabı ve Terlikler

Bu defa tüysüz olan seçeneklerden bahsedeceğiz; yani normal ayakkabı ve terlikler… Günlük yaşam için kullanılabilecek olan ayakkabı ve terlikler için birer çift konması gelin bohçasını daha güzel gösterir.

Temizlik Malzemeleri ve Makyaj Seti

Gelinin makyaj setinden temizlik ve bakım kremlerine kadar pek çok unsur erkeğin annesi tarafından gelin bohçasına konur ve geline bu ürünler de gitmiş olur. Böylece gelin, yeni annesi tarafından alınıp hediye edilen makyaj malzemelerini ve bakım ürünlerini kullanacaktır.

Bütün bunlar dışında yöreye göre yazma, havlu, tatlı, kolonya gibi çeşitli eşyaların da eklendiği görülebilirken, gelin bohçalarının uygulamaya göre farklılık arz edeceği de açıktır. Ailelerin yapılarından anne ve gelinlerin tavırlarına, ekonomik durumlardan farklı anlayışlara kadar pek çok farklı unsur bu bohçaları etkileyebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.